Hatim Duası

 

﴿1﴾

Hamdele salveleden sonra ..........

Ya rabbel alemin Ya ilahel alemin!ancak sana ibadet ediyor ancak senden yardım istiyoruz bizleri yardımına nail eyle.

Yarabbi! Hamdini sözimize Sertaç ettik.zikrini kalbimize miraç ettikİnayetine sığındık,kapına

Geldik.kulluk edemedik,affına geldik. Şaşırtma bizi,doğruyu söylet.neşeni duyur,hakikati öğret.Sen duyurmazsan biz duyamayız.Sen söyletmezsen biz söyleyemeyiz.sen sevdirmezsen

Biz sevemeyiz.sevdir bize hep sevdiklerini,yerdir bize hep yerdiklerini,yaretbize erdirdiklerini

Sevdin habibini, kainata sevdirdin.makam-ı ibrahimden, makam-ı mahmuda erdirdin.serveti

Afsıya kıldın. Hatemi embiya kıldın.Muhammed Mustafa kıldın.salat-u selam tahıyyetü ikram ona olsun.

Ey merhamet sahifelerine rahmet ibaresini yazan ,risalet fermanına muhammedürrasülüllah mührünü basan yüce Allah’ım günah işlemek aczimizin eseri,onu affetmet senin yüceliğinin şanıdır.Allahım sana layık bir amelimiz yok ,ama günahımız çok.azabına karşı tahammülümüz yok günahkar ellerimizi açtık.affeyle bizi yarab.yarabbi sen affedicisin affetmeyi seversin bizleride affeyle.

Yarabbi Kur’an-ı Kerimi  bizi cennete götüren delil,ateşten koruyan perde,dünyada arkadaş,kıyamette şefaatçı,sırat üzerinde nur eyle

Ey rabbimiz!bazı yüzlerin ağarıp,bazı yüzlerin kararacağı ogünde bizlerin yüzünü ak eyle ,bazılarının kitapları sağından bazılarının ki solundan verildiği o büyük günde bizim kitabımızı sağımızdan alanlardan eyle.Ey rabbimizBizi,seni çok zikreden, senden çok korkan, sana çok şükreden,sana çok itaat eden, sana karşı saygı ve huşu ile dopdolu olan kullarından eyle.

Allahım faydasız ilimden,korkmayan kalpten,kabul görmeyen duadan,doymak bilmeyen nefisten,cimrilikten,tembellikten,çöken yaşlılıktan,el-eteğe düşmekten,kabir azabından,ölü ve dirilerin şerrinden sana sığınırız ,bizi koru yarabbi..

Yarabbi bizleri görünür görünmez kazalardan belalardan bilhassa  yangından selden bütün doğal afetlerden bizleri muhafaza eyle.senden verdiğin bela ve musibetlere sabretmeyi dünyada senin rahmetine doğru yürümeyi nasip eyle

 

Yarabbi!. Bize ilham buyur, bize ve anamıza babamıza vermiş olduğun nimetine şükredelim ve senin razı olacağın iyi amelde bulunalım ve bizi rahmetinle iyi olan kullarının arasına kat.

Allah’ım! Vermiş olduğun nimetlerin elimizden çıkmasından, sağlık ve dirliğimizin bozulmasından, beklenmedik felaketlerden ve gazabının her türlüsünden ancak Sana sığınırız. Biz, aciz kullarının dualarını kabul eyle yâ Rabbi!

 

Ey mülkün sâhibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden çeker alırsın ve dilediğini aziz edersin, dilediğini de zelil kılarsın Hayır senin kudret elindedir. Şüphe yok ki, sen her şeye fazlasıyla kadirsin. Allah’ım! Günahımızı, bilgisizliğimizi, her isimizde isrâfımızı ve bizden daha iyi bildiğin bütün kusurlarımızı affeyle

 

Dünyanın dört bir yanında zulme maruz kalmış bütün müslüman kardeşlerimizin halleri sana arz ediyoruz Allahım! Zulmedenleri islah eyle ya Rabbi! İslah olmalari mümkün değilse onları Kahhar isminle kahreyle ya Rabbi! biz burada rahat bir mekanda karnımız tok başımızda çatı dua etmek bile nefsimize ağır gelirken ya onlar, ya onlar Allahım! Gecenin bir saatinde, soğukta, karnı aç ve bir köşede ölmeyi bekleyen müslüman kardeşim “ben burada bu haldeyken benden bir duasını bile esirgeyen müslüman kardeşimden hesabımı soracağım günü bekliyorum” diyorsa bunun hesabını nasıl veririz Allahım! Bizlere bu şuuru nasip eyle Allahım!

 

Yarabbi! Devletimizi milletimizide her türlü felaketlerden muhafaza eyle.İslama ve Müslümanlara yardım eyle Müslümanları daima muzaffer eyle Müslümanlara birlik berabeklik nasib eyleYa Rabbi, günahlarımızı affet, kusurlarımızı bağışla, dualarımızı sevdiklerinin hürmetine kabul eyle!Senin affina merhametine ve lutfuna daha cok ihtiyac duydugumuz su zamanda bizleri sensiz birakma ya Rabbi!

 

Cümlemizin kalbine İslam nurunu, Kur'an hidayetini ver. Cümlemizi Islam’a bağla, bizleri Müslüman olarak yaşat, Müslüman olarak öldür. Bizleri Dünyâ ve Âhiret mutluluğuna erdir. Dünya'da mekansız, Âhiret'de imansız bırakma Yâ Rabbi!

 

Hulasa dualarin özü, sevgili Peygamberimizin sallallahu aleyhi vesselem senden istedigi hayrli islerin tamamini biz de Senden istiyoruz, bizlere de nasip eyle Ya Rabbi !

Sevgili Peygamberimizin sallallahu aleyhi vesselem sana sigindigi bütün serlerden, fitne, fesat ve nifaktan bizde Sana siginiyoruz, hepimizi koru Allah’im !

 

Yarabbi! Okuduğumuz Kur’ân-ı Kerîm’den hâsıl olan sevâbı, Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm’ın rûhuna hediye eyledik, vâsıl eyle yâ Rabbi!  Bütün nebî ve resûl  Peygamberlerin ruhlarına salât ü selâm ile ayrı ayrı hediye eyledik, vâsıl eyle yâ Rabbi! Hz  peygamberimizin âl ve evlâdına, vâlidelerimiz olan muhterem zevcelerine, ashâbına, etbâına, mübârek nesillerinin ruhlarına hediye eyledik, vâsıl eyle yâ Rabbi! Babalarımız, analarımız, erkek ve kız kardeşlerimiz, evlâdlarımız, akrabâlarımız, sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızdan vefât etmiş olanların ruhlarına da ayrı ayrı hediye eyledik, vâsıl eyle yâ Rabbi! Bu kur'an hatminde  emeği geçenlerin    ölmüşlerine hediye eyledik sen vasıl  eyle  ya rabbi.

Ahirete göç eylemis kemikleri çürümüş bir fatihaya muhtaç olanların kabirlerini Kur’an’ın nuru ile aydınlat, makamlarını cennet eyle Allah’ım

Yarabbi ! budünyadan ayrılırken her türlü insan haklarını evlat haklarını karı koca haklarını bilhassa ana-baba haklarını ödeyerek ayrılmayı ve huzurunada öylece varmayı nasib eyle

 

Yarabbi kusurlarımızı affet. yarabbi günahlarımızı setret ve bizi kendine kul habibine ümmet eyle cümlemizi peygamber efendimizin şefaatine nail eyle kıyamet gününde arşı ala nın gölgesinde gölgelenenlerden eyle amin diyen dillerimizi narı cehennemden azad eyle

 

Essaletü vesselemü aleyke ya rasülellah essaletü vesselemü aleyke ya habibellah essaletü vesselemü aleyke ya seyyidel evveline vel ehırın veselemün alel mürselin velhamdülillehi rabbil alemin

Hayırların fethi, şerlerin def'i, ehl-i imânın selameti, insanlığın kurtuluşu, memleketimizin her türlü kötülüklerden korunması, Ümmet-i Muhammed'in selameti için EL-FATIHA.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !